Sofraları Süslerken, Sağlığınızı Koruyan Enginar

Şekliyle, rengiyle ve tadıyla bizlere görsel ve lezzetli bir şölen sunan enginarın, damak tadımıza yaptığı katkı kadar salığımız için de çokça faydası bulunuyor.

 

Enginar ve Zengin İçerikleri

Enginar birçok nedenden ötürü şifalı bir bitki olarak tüketilir. Kalp rahatsızlığı ve kanser gibi ciddi rahatsızlıkları önlemeye yönelik güçlü etkileri, karaciğer ve sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri, vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırarak detoks etkisi göstermesi enginarın yararları arasında sayılabilir. En önemli olan özelliklerinden biri ise mükemmel lezzeti ve birçok farklı şekilde tüketilebilmesidir.

 

 

 

 

 

Antioksidan Etkisi Sayesinde Kansere Karşı Savaşta Yardımcı

Yüksek miktarda antioksidan içeren enginarın en önemli faydalarından biri, kanser hücrelerini kısmen oksidasyona uğratması nedeniyle çeşitli kanser türlerini önleme kabiliyetidir. Antioksidanlar vücudumuzda sıklıkla görülen hastalıkların ortaya çıkmasını yavaşlatır. Enginarda bulunan rutin, kersetin ve gallik asit kanserli hücrelerin büyümesini önlemekte önemli rol alır.

 

Anemiyi Önleyen Demir Kaynağı

Demir eksikliği kadınlarda ve çocuklarda sık görülür. Demir eksikliğinin daha da düşük olduğu durumlarda karşılaşılan anemi hastalığı ciddi bir durumdur. Vücut yeterli miktarda hemoglobin üretemediğinde anemi ortaya çıkar. Demir açısından zengin olan enginar tüketildiği zaman aneminin negatif belirtilerini önler ve bir porsiyon enginar, ortalama bir kişinin günlük demir ihtiyacının yüzde 10’unu karşılar.

Diyabet Kontrolüne Yardımcı Olur

Enginarda bulunan yüksek miktarda lif, kan şekeri seviyesinin stabil kalmasına yardımcı olmaktadır. Enginarda bulunun lifler, glikozun kanda daha yavaş emilmesini sağlar ve lif, sindirilebilen ve insülin gerektirmeyen bir maddedir. Çözülmesi için insülin gerektirmediğinden dolayı kan şekerini yükseltmez ve dengede tutar.

 

Cildiniz Sağlıklı ve Güzel Gözüksün

Yediğimiz gıdalar vücudumuzun ve cildimizin katmanlarını oluşturduğu için gıdalardan elde ettiğimiz vitamin ve mineraller görünüşümüzde etkilidir. Gıdalardan elde ettiğimiz vitaminler ve minerallerin cildimizin yaşlanması, kuruması ve dokusu üzerinde büyük etkisi vardır. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan enginar ise size güzel gözükmeniz konusunda yardımcı olur.

Rezervasyon
Rezervasyon