Gıdaları Nasıl Pişirdiğiniz Besin Değerlerini Etkiliyor

Sağlık uzmanlarının çoğu, gıdaların en doğal haliyle, taze ve işlenmemiş olarak tüketilmesi gerektiğini öneriyor. Pek çok sebze meyve çiğ halleriyle yeterince sağlıklı olmasına rağmen, bazı yiyeceklerin pişirildiğinde daha fazla besin öğesi içerdiğini öğrenmek bir hayli şaşırtıcı.

Pişirmek Besinleri Serbest Bırakıyor

Almanların yaptığı bir çalışmada, çiğ gıda diyeti yapan kişilerin, domateslerde bulunan likopen seviyelerinin düşük olduğu bulunmuştur. Bunun sebebi taze domatese göre pişirilmiş domateslerdeki likopen seviyesinin daha fazla olmasıdır. Pişirmek birçok bitkinin kalın hücre duvarlarını yıkar ve içinde saklanan besinleri serbest bırakır.

Yiyeceklerin besin değerlerinden en üst düzeyde yararlanabilmeniz için sebzelerin en sağlıklı tüketim yolunu sizler için hazırladık.

 

 

 

 

 

Çiğ Yenenler

Brokoli: Bu sebzeyi fazla pişirmekten kaçının. Brokoliler ısıtıldığı zaman içeriğindeki önemli bir enzim zarar görmektedir. Glukosinolatlar olarak adlandırılan bu yararlı enzim anti-kanser bir bileşiktir.

Soğan: Cornell Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, soğan pişirilmesi, sebzenin kansere karşı savaşan antioksidan içeren doğal meyve sularını kaldırabilir.

Biber: 190 derecenin üzerinde bir biber yemek C vitamini içeriğini yüzde 150’ye kadar azaltır. Biberde bulunan bütün besin değerlerinden yararlanmak için çiğ olarak tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Su teresi: Brokoli gibi su teresi içerisindeki enzim sıcaklığa maruz kaldığında kolayca zarar görebilir. Sağlıklı bir C vitamini, kalsiyum ve magnezyum elde etmek için çiğ olarak tüketin.

Sarımsak: Sarımsak yemek, vücudunuzu kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruduğu düşünülen bir bileşik olan allisin üretimini artırır. Bu durumda sarımsağı çiğ tüketmenin faydası oldukça fazladır.

 

 

 

 

 

 Pişirilecekler

Havuç: Havuçları doğramayın. Yapılan bir araştırmada doğranmamış havuçların kanser karşıtı özellikleri yüzde 25’e daha fazla oluyor. Bunların kaynatılması da karotenoid seviyelerini artırıyor.

Domates: Domatesin pişirilmesi; hücre duvarlını yıkar ve prostat kanserine ve kalp hastalığına karşı koruma sağlayabilen likopen gibi besinleri serbest bırakır.

Lahana: Lahana, çiğ yenmek yerine pişirildiğinde daha fazla antioksidan içerir. Bir dergide yayımlanan makaleye göre, kaynatma ve buharlama sebzelerin besinlerini korumak için en iyi yöntemlerdir.

Mantar: Mantarın kalın hücre duvarı vardır, bu yüzden pişirmenin hücre duvarını parçaladığı için daha fazla besin maddesinin kilidini açtığı düşünülmektedir.

Rezervasyon
Rezervasyon