ÇİLEK VE HAYATIMIZA DAHİL OLUŞUNUN HİKAYESİ

Günümüzün en popüler meyvelerinden biri olan kırmızı, tatlı mı tatlı çilek temel olarak bir Kuzey Amerika bitkisidir. Avrupalılar 1800’lü yıllarda yerli Amerikalılarla çilek ticaretine başladıktan sonra çilek tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır.

 

Aslında Tam Olarak Meyve Değil

Çileğin meyve olduğu yönünde yaygın bir inanış vardır. Oysa etli kırmızı dış büyüme, çilek bitkisinin çiçeğinin orta kısmıdır. Bu sebepten ötürü çilek ‘’yanlış meyve’’ olarak da bilinir. Yenilebilir oluşundan ötürü çilek bitkisinin çiçeği meyve olarak kabul görmüştür.

 

 

Çileğin Ana Vatanı

Ticari çilek iki yabani çeşidin, Fragaria virginiana’yı (doğu çayır çileği) ve Fragaria chiloensis’i (plaj çiçeği) birbirine aşılayarak oluşturulur. Çileğin ana vatanı olan Amerika Birleşik Devletleri’nde sadece Kaliforniya eyaletinde 25 bin dönümlük çilek çiftlikleri bulunmaktadır.

 

‘Çilek’ Kelimesinin Kökeni

Çilek kelimesinin İngilizcesi strawberry ‘’straw(saman)’’ ve berry(dut-meyve) kelimelerinden oluşur. Bunun sebebi bir çiftçinin bitkileri nemli kalması, yabani otların büyümesini engellemesi, temiz ve taze tutması için bitkiye saman ile malçlama uygulaması yapmasından türetilmiştir.

 

 

Tarihte Çileğin Kullanım alanları

Antik Avrupa’da, Roma’da, yabani çilek sağlık için kullanılmaktaydı ve birbirinden farklı hastalıklar için birçok farklı ilaçların yapımında kullanılmaktaydı. Fransa’da da çilek tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Tedavilerde çilek meyvesinin yanı sıra çilek bitkisinin kökleri ve yaprakları da kullanılmıştır.

 

Çilek Banyosu

Fransız sosyetesinden biri olan Theresa Tallien, kozmetikte ve yüz bakımında çilek kullanımını yaygınlaştırdı. Theresa Tallien banyo suyuna dilimlenmiş çilekler atardı. ‘’Çilek banyosu’’ dediği bu yöntemin onu her türlü cilt probleminden koruduğuna inanırdı. Bu durum ise çileklerin kozmetik dünyasında da kullanılmaya başlamasına ön ayak olmuştur.

 

Kozmetik Ürünler

20. yüzyılda çilek hoş kokusu ve cilt için sağlıklı olması sebebiyle kozmetik ürünlerde kullanılmaya başlamıştır. Zaman içinde gerçek çilek ile üretilen şampuanların, nemlendiricilerin, temizleyicilerin, sabunların yerlerini çilek aroması ile üretilen kozmetik ürünleri almıştır.

 

 

Dünyaya Yayılışı

Çilek dünyanın birçok yerinde yetiştirilmektedir. Temel olarak, ılıman ülkelerde yetişen çilek, günümüzde çeşitli tropikal iklimlere adapte edilmiştir. Tatlı ve lezzetli meyve çilek, popüler ve aynı zamanda besleyici bir meyvedir. Bu yüzden yeryüzündeki harika meyvelerden biridir.

Rezervasyon
Rezervasyon